Blog > Komentarze do wpisu
Diagnoza kryzysu

Prezydent Nicolas Sarkozy na tle logo partii UMP (Union pour un mouvement populaire), wybory parlamentarne, Francja, Warsztaty Analiz Socjologicznych 2007Źle się dzieje i winna temu jest globalizacja - taki jest przekaz wstępu do 70-stronicowego programu wyborczego prezydenckiej partii UMP, która zdobyła 46% głosów w pierwszej turze wyborów.

Unia na Rzecz Ruchu Ludowego rządzi Francją od 2002 roku i wedle wszelkich znaków na niebie i ziemi taki stan nie zmieni się do 2012 roku. To dlatego nie tylko socjaliści, ale i globalizacja pełnią rolę psujów państwa. Obóz prezydencki proponuje naprawić sytuację podejmując dziesięć zobowiązań.

Mimo pojawienia się globalizacji i mimo upadku idei komunistycznych, sposób działania francuskiego się nie zmienił. Fasada państwa wciąż się trzyma, ale pod nią kryją się rażące nierówności. Nie ma co załamywać rąk, bo Francja ma w sobie potencjał, by zerwać ze schematami i przesądami, takimi jak:

1) można coraz mniej pracować, choć cały świat zaczyna pracować więcej, 2) francuski model socjalny jest najlepszy na świecie, choć działa gorzej, niż w wielu krajach OECD, 3) ulgi podatkowe zwiększają siłę nabywczą, 3) francuski system edukacyjny zapewnia równość, 4) uniwersytety nie działają anachronicznie, jedynie nie mają pieniędzy, 5) przedmieścia cierpią głównie przez bezrobocie, zaś pomija się problem grup przestępczych, integryzmu religijnego i nielegalnej imigracji, 6) Francja może przyjąć wszystkich cudzoziemców chętnych do osiedlenia się w kraju, 7) społeczeństwo dba o młodych, choć w ostatnich latach wyemigrowało ich dwa razy tyle, co liczba ludności w Marsylii, 8) nasz kraj prosperuje, choć przez ostatnie 25 lat spadł z 9. na 17. miejsce pod względem PKB na głowę mieszkańca.

Zdaniem UMP jedynym sposobem przywrócenia wiary we Francję i mobilizacji Francuzów jest odnowienie pięciu wartości: zasługi, sprawiedliwości, odpowiedzialności, szacunku i zaufania.

Antoni Heba

czwartek, 14 czerwca 2007, francja2007

Polecane wpisy

  • Merci - Dziękujemy

    Cécilia opuszcza Sarkozy’ego i rusza za ocean, bo nie chce mieszkać w Pałacu Elizejskim. Ségolène wystawiła walizki Hollande’a za drzwi, choć g

  • Koniec uśmiechów

    Jean-Louis Borloo? Niemożebne. Przecież przez niego straciliśmy 100 mandatów w tydzień - zdziwił się z nowej nominacji Philippe Douste-Blazy, polityk UMP. Prez

  • Pierwsze strony gazet

    Wyniki wyborów są już znane - trend spadkowy UMP , na który zwróciliśmy uwagę na naszym blogu, potwierdził się. W ynik Partii Socjalistycznej okazał się wyższy

Komentarze
2007/06/15 11:23:50
Przesąd #11: Państwo powinno być właścicielem firm takich jak Thales, Renault czy France Telecom. Rząd nie sprzedał jeszcze wszystkich posiadanych przez niego akcji.