Blog > Komentarze do wpisu
VI Republika Ségolène Royal

Ségolène Royale & François Hollande, Warsztaty Analiz Socjologicznych 2007Ségolène Royal jest oficjalną kandydatką francuskiej Partii Socjalistycznej w wyborach prezydenckich. W pierwszej turze, 22 kwietnia, uzyskała 25,87% głosów i spotka się w drugiej turze, 6 maja, z Nicolasem Sarkozym.

Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie programu kandydatki. Jest on w głównej części tłumaczeniem, nie jest jednak i nie ma na celu bycia tłumaczeniem dokładnym. Zawiera jedynie część postulatów, ponumerowanych wedle klucza przyjętego w programie. Część z nich została skrócona, z myślą o większej przejrzystości. Autor starał się wybrać te postulaty, które wydały mu się najważniejsze i najbardziej charakterystyczne dla programu Royal.

Główne rysy

Ogłoszenie programu kandydatki socjalistów było poprzedzone serią debat publicznych. Syntezą tych debat są „Zeszyty nadziei”, dostępne na oficjalnej stronie sztabu Ségolène Royal. Zeszyty posłużyły następnie do napisania programu. Jest to bezpośrednie nawiązanie do rewolucji francuskiej, kiedy to król postanowił zarządzić tradycyjny spis skarg swoich poddanych, sławne zeszyty skarg, aby przygotować w ten sposób stany generalne królestwa 1789 roku.

Ségolène Royal zawarła swoje propozycje w dokumencie pod tytułem „Pakt prezydencki”. Pakt to 100 postulatów, podzielonych na dziewięć części. W każdej z nich kandydatka opisuje w jaki sposób będzie prezydentem danej dziedziny, czyli w przypadku części „Odzyskane zaufanie”, znaczy to tyle, że Royal będzie prezydentem, dzięki któremu Francuzi odzyskają zaufanie. Każda część programu zaczyna się od krótkiego podsumowania debat i treści „zeszytów”. Główne obietnice kandydatki są zawarte w tym dokumencie, chociaż kilka zapowiedzi zostało ogłoszonych już po jego opubikowaniu.

 

Hasło wyborcze Royal to: Bardziej sprawiedliwa, Francja będzie silniejsza.

Ségolène Royal, Warsztaty Analiz Socjologicznych 2007Odzyskane zaufanie

1. Duże inwestycje w badania i rozwój - zwiększenie o 10% w ciągu pięciu lat nakładów na badania.

2. Polityka przemysłowa zmniejszająca ryzyko delokalizacji.

3. Pomoc państwowa dla małych i średnich przedsiębiorstw.

4. Priorytet dla inwestycji przedsiębiorstw - niższy podatek w przypadku reinwestowania zysków, wyższy w przypadku przeznaczaniu ich na dywidendy.

Reforma państwa, określana przez madame Royal jako tworzenie Nowej Republiki.

Zdemokratyzowane instytucji nowej, VI Republiki poprzez: Wprowadzenie elementów głosowania proporcjonalnego podczas wyborów parlementarnych i zmiana sposobu wyboru senatorów. Zwiększenie roli parlamentu. Wprowadzenie demokracji bezpośredniej we wszystkich zgromadzeniach lokalnych (obywatelskie sądy, udział mieszkanców w tworzeniu budżetow lokalnych); inicjatywa ustawodawcza dla obywateli, pod warunkiem uzbierania miliona podpisów pod projektem ustawy. Nadanie prawa głosu w wyborach lokalnych cudzoziemcom przebywającym legalnie we Francji dłużej niż pięć lat.

 

Walka z dyskryminacjami. Royal chce zapewnić równość między kobietą a mężczyzną, w szczególności w pracy (równe awanse kobiet i mężczyzn na wysokie stanowiska państwowe), rozszerzyć uprawnienia Wysokiego Urzędu do Walki z Dyskryminacjami i zapewnić równość praw dla par homoseksualnych.

Antoni Heba

wtorek, 24 kwietnia 2007, francja2007

Polecane wpisy

  • Merci - Dziękujemy

    Cécilia opuszcza Sarkozy’ego i rusza za ocean, bo nie chce mieszkać w Pałacu Elizejskim. Ségolène wystawiła walizki Hollande’a za drzwi, choć g

  • Koniec uśmiechów

    Jean-Louis Borloo? Niemożebne. Przecież przez niego straciliśmy 100 mandatów w tydzień - zdziwił się z nowej nominacji Philippe Douste-Blazy, polityk UMP. Prez

  • Pierwsze strony gazet

    Wyniki wyborów są już znane - trend spadkowy UMP , na który zwróciliśmy uwagę na naszym blogu, potwierdził się. W ynik Partii Socjalistycznej okazał się wyższy